Proč naše maso pořád krájíme ručně a nemáme rádi éčka?

Existují tři otázky, které se dost často opakují. A když budeš hledat odpovědi, tak zjistíš, že se bude pořád opakovat jeden fakt. Maso krájíme ručně a má to svoje důvody. Takže jak to je s tou výrobou našeho masa. 

proc-krajime-maso-rucne2

Takže si teda pojďme říct 3x proč.

Proč stále balíme a krájíme maso ručně?

Šlo by asi říct, že tak daleko ještě nejsme! Že na stroje nejsou peníze a místo. Ano, jsou to investice v řádech několika set tisíc, ovšem není to ten hlavní důvod. Tím je prostý fakt, že díky ruční výrobě máme absolutní přehled nad tím, co ti dáváme do pytlíku. Máme jistotu, že každý kousek projde trojnásobnou kontrolou. Při krájení, při sušení a nakonec i před samotným vložením do pytlíku. Sice to je někdy hrozná "pakárna" tímto způsobem nabalit tisíce pytlíků a investice do lidské práce jsou nemalé, ale věříme, že to za to stojí. TY si pak prostě pochutnáš!

A úplně stejnou filozofii mají také kluci z Renjer jerky a Gloucester biltong. Dali jsme si tak ruční výrobu jako hlavní podmínku při výběru značek, které zařazujeme do naší Selection sekce. 

Proč nemáme rádi “éčka”?

Tady je to dost jednoduchý. Když se chce, jde to bez problémů i bez nich. Ať už to byli indiáni v Americe, nordi na severu nebo Búrové v jižní Africe, nikdo z nich neměl přístup k žádné chemii. Stačilo jim hodně soli, koření a najít způsob, jak dostat vodu z masa pryč. Dnešní doba bohužel umožňuje urychlit některé procesy sušení, a tak se do potravin dostávají aditiva, která nám v žádném případě neprospívají. 

Jedním z hlavních strašáků při sušení je nevykrojený tuk na mase, který umí rychle zoxidovat a plíseň pak na sebe nenechá dlouho čekat. Největším “pomocníkem” je v tomto případě E250, neboli dusitan sodný (a jeho varianty), který je podle některých studií i rakovinotvorný. Látka sice skvěle konzervuje maso a drží i jeho barvu, ale je naprosto zbytečným přídavkem, které nemá podle nás v potravinách co dělat. Někdo to tedy řeší éčkem, my vykrajováním všeho "toho bílého".

Víme, že když maso opravdu důkladně zbavíme vody, tak je sice tvrdší a není tak vláčné jako u konkurence, ale je bez umělých aditiv a nemusí se ošetřovat nějakou chemií, aby vydrželo. Hodně také udělá absorbér kyslíku, který dokáže zachytit případné bakteriální bujení, které vede k plísni. Inu, kde není kyslík není ani plíseň.

Proč je datum spotřeby 6 měsíců? 

Těch udávaných 6 měsíců je tam z toho důvodu, že maso po delší době vyčpí a ztratí svoji typickou chuť. Také bude trochu tvrdší, ale to se dá vždycky dohnat  delším žvýkáním. Dáváme ti tak určité doporučení, do kdy maso ideálně sníst. Sami ale víme, že takhle dlouho vydrží maso málokomu.

Máme ve skladu mnoho vzorků, na kterých testujeme trvanlivost a různé varianty balení a skladování. Nejstarší jsou dokonce pět let staré. Všechny mají ale po půl roce shodné vlastnosti. Ztrácí se vůně a chuť, ale po plísni nebo zkažení ani památky. 

ochutnej-maso-here

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz